PAVOJINGŲ ATLIEKŲ SURINKIMAS, TVARKYMAS, PERVEŽIMAS

KAI KURIE SIENU DEKORAVIMO BEI PAGYVINIMO BŪDAI

Kambarių sienas bei lubas dekoruoti kuriais nors sudėtingais pieštais ar šablonuotais ornamentais dabar nepriimta. Geriausia jas dažyti lygiomis, gerai parinktomis ir suderintomis spalvomis. Tik tokiu atveju spalvos turi būti iš tikrųjų lygios, švarios, be mažiausiai dėmių. Tačiau praktiškai tokias spalvas gauti nelengva. Pirmiausia turi būti labai gerai ir lygiai paruoštas paviršius. O tai padaryti, ypač remontuojant, beveik neįmanoma. Taip pat nereikia pamiršti, kad lygia spalva dažytame paviršiuje labai žymūs bet kurie įbrėžimai, suteptinai ar panašūs pažeidimai, kurių, naudojantis patalpomis, sunku išvengti. Be to, lygios spalvos, ypač didesniuose plotuose, atrodo nuobodokai. Šiaip ar taip, bet žmonės dar mėgsta ornamentą ar kurį kitą pamarginimą, nes juo kartu užmaskuojami ir paviršiaus bei spalvos trūkumai — nelygumai, dėmės ir pan.

Kuklų skoningą, liaudies meno motyvais komponuotą ornamentą, pavyzdžiui, juostelę, galima panaudoti sienos spalvai viršuje užbaigti` arba sukomponuoti nesudėtingą motyvą ištisai sienai šablonuoti.

Dabar labai (net per daug) įprasta sienas marginti voleliu. Kadangi voleliu lengvai ir greitai galima dirbti, juo iki įkyrumo marginama visur ir viskas. Ir blogiausia — dažnai labai neskoningai, rėkiančiomis, nesuderintomis spalvomis. Tačiau gerai parinkus, ypač smulkesnio rašto, volelį ir skoningai suderinus spalvas, galima gauti visai neblogą marginį dažytai sienai pagyvinti. Marginant voleliu, kaip ir šablonuojant, spalvos neturi būti ryškios ir kontrastingos. Jos turi būti švelnios, šiek tiek tamsesnės arba šviesesnės už pagrindinę sienos spalvą ir to paties atspalvio. Galima naudoti ir bronzą (auksinę), ir aliuminio miltelius (sidabrą), bet tai reikia daryti su saiku. Šios kaip metalas blizgančios spalvos tinka prie bet kurios kitos spalvos ir ją labai pagyvina, praturtina, bet nesaikingai bronzuojant, galima lengvai nukrypti į beskoniškumą, pigų miesčioniškumą.

Volelį sudaro rankenėlė 1 su metalinėmis šakutėmis 2 į kurias įstatyti du voleliai: vienas — dekoravimui, antras vilgymui.

Dekoravimui volelis daromas iš medžio, jo paviršių aptraukiant minkšta guma ir priklijuojant atitinkamo rašto reljefą.

Dekoravimui volelio raštas turi būti komponuotas taip, kad, marginant sieną, joje gautųsi vienodas derinys.

Vilgymui volelis daromas taip pat iš medžio, aptraukiant jj minkšta korėta guma (tokia pačia, kuri vartojama praustis) arba veltiniu. Dirbant šis volelis saikingai patepamas dažais teptuku. Norint, kad marginys būtų vienodas, tik ką pavilgytu voleliu reikia kelis kartus pervažiuoti per kartono ar šiaip popieriaus gabalą.

Voleliui vilgyti klijiniai dažai turi būti žymiai skystesni, negu dažymui. Bronzą geriausia maišyti su silpnu želatinos skiediniu (tik tokiu, kad išdžiūvusi bronza nesiteptų).

Marginti galima viena spalva, vienu voleliu ir viena kryptimi. Keičiant volelius, spalvas ir kryptis, marginį galima kartais ir labai įdomiai paįvairinti.

Dažytą paviršių galima marginti ir kempine, suglamžytu skuduru arba popieriumi. Sumaniai derinant spalvas, ir šiomis, palyginti, paprastomis priemonėmis galima taip pat neblogai sienas pamarginti.

Po dažymo ir kitų statybos darbų kartais atsiranda pavojingų atliekų, jas reikia surinkti ir išvežti į atitinkama vietą.

KROVINIŲ GABENIMAS | KROVINIŲ PERVEŽIMAS