STATYBINĖS ATLIEKOS

Statybinės atliekos – žiediniai teptukai

Žiediniai teptukai yra įvairių dydžių — nuo 2 iki 18 nr. Mažiausio (2 nr.) skersmuo yra 20 mm, 4 nr. — 25 mm, 6 nr. — 30 mm, 8 nr. — 35 mm, 10 nr. — 40 mm, 12 nr. — 45 mm ir t. t. Vieni jų yra pilnaviduriai, dažniausiai gaminti iš svidintų (šlifuotų) kiaulės šerių ir vartojami daugiau lakavimui, kiti — tuščiaviduriai. Šių, pastarųjų, viduje yra kamštis, aplink kurį šeriai prispaudžiami, aprišant virvute. Kamštis dedamas ne tik dėl to, kad reikėtų mažiau bet ir tam, kad teptuko viduryje susidarytų tuštuma, kuri kartu yra ir dažų rezervas. Tuščiaviduris teptukas lankstesnis bei elastingesnis.

Tuščiaviduriai žiediniai teptukai, gaminti iš paprastų nesvidintų šerių, dažnai su žolės ar ašutų priemaiša, vartojami paprastam aliejiniam dažymui.

Kadangi kiekvieno naujo teptuko šeriai (arba ašutai) yra, palyginti, ilgi, tai, kad dažant nesidraikytų, jie surišami. Kaip surišti teptuką. Šeriams bedylant, virvelė atvyniojama ir perrišama. Tuo būdu teptukas ilgą laiką yra tinkamas darbui.

Reikia atsiminti, kad nauju teptuku blogiau dažyti, negu padėvėtu. Iš naujo teptuko dažniausiai slenka šeriai, o, be to, dažytame paviršiuje palieka brūkšnių. Tuo tarpu padėvėtu (išdirbtu), tik, žinoma, ne per daug nudilusiu teptuku galima tolygiau dažyti, ir iš jo nekrinta šeriai.

Teptukas laikomas taip, kaip nykščio, smiliaus ir didžiojo piršto statmenai į dažomąją plokštumą su atitinkamu polinkiu į tą pusę, į kurią braukiama. Dažant ranką reikia lankstyti, o ne laikyti sustirusią. Teptukas į dažus merkiamas negiliai (apie 2-3 cm), o ištraukus nuspaudžiamas indo briauną. Tik taip darant, dažai nesitaškys ir netekės. Dažai ant dažomojo paviršiaus užtepami keliais retais išilginiais brūkšniais, paskui šie perbraukiami skersai vingiais ir, pagaliau, braukiant aukštyn—žemyn ar kairėn—dešinėn, išvarinėjami ir, vos liečiant teptuko šerių galais, išlyginami.

PAVOJINGŲ ATLIEKŲ SURINKIMAS, TVARKYMAS, PERVEŽIMAS | PERKRAUSTYMAS